سرعت واقعي مودم همراه چقدر است-Across
پرسش و پاسخ هاي متداول از سوي كاربران مودم همراه
- يك مودم همراه خوب چه مودمي است؟
- آيا چگونه ميتوانم مطمئن شوم كه منطقه اي كه در آن زندگي ميكنم اينترنت همراه، دريافت و سرعت خوبي دارد يا نه؟
- چرا قيمت مودم همراه تا اين حد گران است؟!
- مودم ادج EDGE با سه جي (تري جي3G) چه فرقي دارد؟
- از مودم همراه چه استفاده هاي ديگري ميتوان كرد؟
- سرعت واقعي مودم همراه چقدر است؟
- يك مودم بد چه مودمي است؟
- نام اصلي مودم همراه چيست؟!
12-از كجا بدانم كه علت دريافت ضعيف اينترنت بخاطر عدم آنتن دهي است يا تراكم كاربر؟
13-آيا ميتوانم يك آنتن به مودم اضافه كنم؟
مودم همراه آكروز-اينترنت همراه-مودم همراه آكروز-مودم جيبي3G--مودم همراه-اينترنت همراه-مودم مسافرتي-فلش مودم-GSM مودم-مودم يوااس بي كارت-مودم ديتا كارت-مودم امريكايي اصل-مودم كوالكام-EDGEمودم-مودم3.5G-HSUPA-HSUPA-USB Modem-QULCOMM HSUPA-GSM/GPRS/EDGE -مودم آكروز

 
  پرسش  پاسخ متداول مشكلات نصب مودم مودم خوب از نظر كلي از نظر ظاهري فيزيكي از نظر سخت افزاري از نظر نرم افزاري مودم ارزان قيمت ؟  

پرسش و پاسخ هاي متداول از سوي كاربران مودم همراه

4- يك مودم همراه خوب چه مودمي است؟
اين يك سوال اساسي براي يك خريدار است و بنا به تجربه اي كه در امر فروش انواع مودم هاي همراه داشته ايم بهترين مودم هاي همراه مودم هائي هستند كه حداقل: شماره سريال روي بدنه مودم حك شده باشد (نه چاپ بلكه حك شده باشد) و نيز در نرم افزار آن ( يعني وقتي نصب كرديم و كنترل پانل آنرا باز كرديم ) همان شماره در بخش مربوطه تائيد شده باشد.
البته در صفحات ديگر اين بخش از سايت راجع به انتخاب مودم توضيح داده شده كه ميتوانيد آنرا مطالعه بفرماييد.

5- آيا چگونه ميتوانم مطمئن شوم كه منطقه اي كه در آن زندگي ميكنم اينترنت همراه، دريافت و سرعت خوبي دارد يا نه؟
بهترين راه آن است كه از مودم يكي از دوستانتان اسفاده كنيد و يك بسته يك روزه آنهم در وسط هفته خريداري كرده و آزمايش كنيد تا ببينيد در ساعات مختلف شبانه روز سرعتش شما را راضي ميكند يا نه؟ وگرنه نقشه ايرانسل و وعده هاي مسئولين آنها عملا با واقعيت مطابقت نميكند.

6- چرا قيمت مودم همراه تا اين حد گران است؟!
البته صرف نظر از اينكه اين مودم از ابتداي ورود به ايران داراي يك نوع قيمت گذاري شد كه جاي بحث دارد اما بهر حال كلا اين سخت افزار برخلاف ساير سخت افزارهاي ديگر رايانه داراي ويژگي خاصي از نظر كيفيت در قطعات ميباشد چرا كه در صنايع الكترونيك ما سه نوع كيفيت داريم كيفيت تجاري كيفيت پزشكي و كيفيت نظامي كه سومي كاملا گرانتر بوده و تحت شرايط وخيمتر نيز كار ميكند بنظر ميرسد كه مودم هاي همراه كلا از اين گروه ميباشند.

7- مودم ادج EDGE با سه جي (تري جي-3G) چه فرقي دارد؟
مودم ادج يا EDGE مودم همراهي است كه فقط از اپراتور دوم پشتيباني ميكند و مودم سه جي ( 3G ) مودمي است كه علاوه بر اپراتور دوم از اپراتور سوم هم پشتيباني ميكند.

اپراتور دوم داراي 2 پروتكل است كه سرعتي از 56 كيلو بيت برثانيه تا 236 كيلو بيت دارد و معمولا در حال حركت كاربر دچار قطعي ميشود و پهناي باند نسبتا كمتري داشته و به همين دليل تراكم كاربر بشدت در تبادل داده هايش اثرگذار است.

اپراتور سوم كه در حال حاضر رايتل نماينده آن است 3.6  مگا بيت بر ثانيه سرعت داشته و در سه سطح ِ سه جي و سه و نيم جي و  سه و هفتاد و پنج جي و داراي چندين پروتكل است كه ارائه ميشود كه بيشترين سرعت آن 7.2 مگا بيت بر ثانيه سرعت دارد. در حال حركت مشكلات بالنسبه كمتري داشته (اگر چه اين موضوع بيشتر به آنتن ها يا اصطلاحا سايت هاي آن برميگردد و رايتل هم مدعي است كه هيچگونه مشكلي در حال حركت وجود ندارد) و مهمترين ويژگي دوم آن نيز انتقال تصوير همزمان با صوت ميباشد (مكالمه صوتي تصويري). اين اپراتور درحال حاضر مراحل ابتدايي خود را پشت سر ميگذارد و اميد ميرود با توسعه آن مشكلات سرعت اينترنت كاربران بهبود يابد.
بطور كلي ميتوان گفت بدليل توانايي فوق العاده بالا در پهناي باند اين اپراتورها قادرند از انتقال داده ها با حجمي بالا عمل كنند كه اين همه باعث بالا رفتن كيفيت صدا و سرعت انتقال آنها و حتي ارسال تصاوير متحرك ميشود.

8- از مودم همراه چه استفاده هاي ديگري ميتوان كرد؟
معمولا مودم هاي همراه علاوه بر كاربرد اينترنتي، داراي امكانات سيم كارتي نيز هستند يعني شما ميتوانيد همزمان تبادل پيام كوتاه داشته و يا مكالمه تلفني انجام داده و يا پيام كوتاه صوتي تصويري ... انجام دهيد و نيز از دفترچه تلفن آن استفاده كنيد.

ضمن اينكه مودم هاي همراه معمولا يك جايگاه هم براي حافظه جانبي دارند و بسته به نوع آن از 4 الي 32 گيگا بايت رم ميكرو اس دي هم پشتيباني ميكند. و ميتوانيد بعنوان يك حافظه همراه (كول ديسك- فلش رم) از آن استفاده نماييد.

9- سرعت واقعي مودم همراه چقدر است؟
اين يكي از سوالاتي است كه همه روزه كاربران از ما ميپرسند. جالب اينجاست كه هيچ كاربري بهنگام خريد مودم تلفني (فكس مودم) و يا مودم پر سرعت (اي دي اس ال) سرعت آنرا از فروشنده نمي پرسد چون از قبل ميداند كه اپراتور، آن سرعت را تعيين ميكند نه مودم. اما در ارتباط با مودم همراه انتظار سرعت را از خود سخت افزار دارند.
بهرحال همانطور در در مطالب فوق مطرح كرديم چنانكه از اپراتور دوم استفاده كنيد در طول نيمه شب (3 الي 7 صبح) بيشترين سرعت را بدليل غير فعال بودن اكثر كاربران خواهيد داشت كه شايد در حد 236 كيلو بيت بر ثانيه برسد اما در طول روز اساسا غير قابل پيش بيني بوده و ميتواند بسته به تراكم كاربران فعال از صفر ! تا 230 كيلو بيت بر ثانيه سرعت داشته باشيد.

گوشي من (منظور سيمكارت است) بخوبي آنتن ميدهد ولي چرا اينترنت آن ضعيف است؟
اين نيز سوال مهم ديگري است كه كاربران ميپرسند. پاسخ آن اين است كه هر اپراتور دو نوع تبادلات بي سيمي دارد كه تبادل اطلاعات اينترنتي را كه ديتا مينامند كلا متفاوت با سيستم به اصطلاح سيمكارت (مكالمات) انجام ميدهد و البته حساسيتي كه اپراتورها در ارتباط با خدمات ديتا دارند بسيار كمتر از خدمات مكالمات ميباشد (دليل آن روشن است) بنابر اين نبايستي قدرت آنتن دهي مكالمات تلفني را دليلي بر قوت انتقال داده هاي اينترنتي بگيريم.

البته اين موضوع فقط به تراكم كاربران محدود نميشود بلكه آنتن دهي اپراتورها نيز موثر بوده توجه داشته باشيد كه آنتن دهي اپراتورها براي اينترنت متفاوت با آنتن دهي براي مكالمات تلفني ميباشد و نيز احداث يك مجتمع ساختماني جديد در منطقه شما ميتواند بشدت در سرعت مودم تاثيرگذار باشد و به اين دليل حتي ممكن است كه نقشه هاي تهران و شهرهاي مختلف كه ايرانسل آنها را به سه منطقه تقسيم كرده نيز در مورد منطقه شما غير واقعي باشد. اين نكته تا جايي مايه شگفتي است كه بنا به تجربه مشاهده شده كه يك كولر آبي بزرگ در پشت بام هم ميتواند در حوزه مغناطيسي و آنتن دهي تاثير گذار باشد و اين درواقع چاره اي ندارد جز اينكه با آنتن هاي قوي اپراتور هاي رفع شود.

بهر حال گزارشات رسيده حاكي از آن است كه رايتل توانسته سرعت 3.2 مگا بيت را كماكان حفظ كند و اميدواريم كه اين موضوع موقتي نباشد.

من با گوشي بخوبي به اينترنت وصل ميشوم اما با مودم همراه نه!  دليل آن چيست؟
چند دليل ميتواند داشته باشد:
دليل اول اينكه شما توسط گوشي با پروتكل GPRS به اينترنت وصل ميشويد و اين پروتكل اگرچه از سرعت كمي (56 كيلو بيت) برخوردار است اما به دليل اينكه كاربران كمي داشته و كاربرانش هم بخاطر مشكلات نمايشگر و نيز صفحه كليد و ... و مهمتر هزينه بالاي اين سيستم از اينترنت در حد فقط چند دقيقه استفاده ميكنند به همين دليل پهناي باند آن خالي بوده و هميشه در دسترس است اما برعكس در مورد مودمهاي همراه كه كاربران با پروتكل EDGE به اينترنت وصل ميشوند گاه تا ساعت ها بي وقفه به اينترنت متصل بوده و اگر چه قاعدتا ميبايست 236 كيلو بيت سرعت داشته باشند اما در ساعات پرباري معمولا آنچنان تراكمي وجود دارد كه پهناي باند گاه به صفر ميرسد.

دليل دوم برميگردد به رايانه مورد استفاده، چراكه مثلا سيستم هاي ضد ويروس و تروجان، فايروال ... كه معمولا در رايانه ها فعال هستند ايجاد كندي ميكنند و يا حتي مسايل ديگري در سيستم عامل رايانه مثل تنظيمات و پيكربندي هاي سخت و نرم افزاري و يا حتي حافظه جانبي در دسترس... نيز مزيد بر علت ميشوند. من باب مثال تنظيمات سخت افزاري مودم را نگاه كنيد و ببينيد بطور پيش گزينه روي چه سرعتي قرار گرفته است؟ درحاليكه معمولا گوشي ها كمتر با اينگونه موارد مواجه هستند.

دليل سوم هم برميگردد به كيفيت مودم و گوشي، چراكه اگرچه مودمهاي همراه از نظر سخت افزاري مشكلي در پشتيباني از سرعت هاي ناچيز در حد 300 كيلو بيت را ندارند اما مارك هاي نامرغوب از مودم هاي همراه ميتواند مشكلاتي در ارتباط با سرعت داشته باشند.
حتي داشته ايم كاربري كه مودمي با دو مارك معتبر ولي مختلف از ما تهيه كرده بود و  ادعا ميكردند كه يكي از آنها بطور محسوس سرعت بيشتري داشته است.

10- يك مودم بد چه مودمي است؟
در مجموع ميتوان گفت در اكثر مودم هاي همراه از نظر سرعت تفاوت جدي با يكديگر ندارند و كيفيت بد مودم فقط باعث ميشود تا قطعي زياد شده و يا مودم داغ كند و يا اصلا به اينترنت وصل نشود! و يا نصب آن در سيستم عامل هاي مختلف فرق كند و بخصوص در سخت افزارهاي مختلف تفاوت كاري داشته بطوريكه اصلا بالا نيايد! يا در ماي كام ديده نشود! و يا كنترل پانل را نشان ندهد و يا بعضي گزينه ها غير فعال باشد...
و نيز يك مودم بد  ممكن است از نظر فيزيكي در و پيكر آن شكسته يا ترك برداشته و يا از هم جدا شود!! و همين ميتواند شما را بالاخره مجبور به دور انداختن آن كند كه اگر چه همگي وسايل چيني استاندار محيط زيست RoHS داشته و البته همگي بشما قول ميدهند كه دور انداختن مودم هيچ لطمه اي به محيط زيست شما نخواهند زد اما باز توصيه ميكنند كه لطفا آنرا همينطوري همينجوري در سطل زباله نيندازيد بلكه لطفا با آر پي جي منهدم بفرماييد!!

11- نام اصلي مودم همراه چيست؟!
در واقع پاسخ به اين سوال غير ممكن است!! چراكه همانند رايانه هاي همراه كوچك (نوت بوك و نت بوك) بارها عنوان عوض كرده و اي بسا باز هم عوض كند! اما شما ميتوانيد آنرا با عناوين زير بناميد:

مودم همراه-مودم همراه-اينترنت همراه-اينترنت جيبي-اينترنت مسافرتي!-مودم يو اس بي كارت-جي اس ام مودم-تري جي مودم- سه جي مودم-مودم جيبي-HSUPA-HSUPA-3GCART-USB CART... (تازگي ها فلش مودم!)

12-از كجا بدانم كه علت دريافت ضعيف اينترنت بخاطر عدم آنتن دهي است يا تراكم كاربر؟
اين سوال خوبي است و راه آن اتينست كه در صورتي كه علت ضعف در دريافت اگر بخاطر آنتن دهي باشد مثلث كنار آنتن كوچك خواهد بود و معمولا روي موس مينويسد كه مثلا 99 درصد و يا ... در صورت اذدحام كاربر نيز شما يك سند را بعنوان معيار قرار داده و دريافت نماييد هنگام دريافت ميزان سرعت حداكثر تا 30 كيلو بايت بايد باشد ( البته بسته به مودم كه يو و يا دي باشد 27 تا 38 خواهد بود.) و هرچه كمتر بود مربوط به تراكم كاربر و كمي پهناي باند است.

13-آيا ميتوانم يك آنتن به مودم اضافه كنم؟
اين البته يك تلاش مايوسانه است؟ ولي بهرحال روي برخي مودم ها گيره ايي راي اتصال آنتن خارجي در نظر گرفته اند كه نمونه آن آنتن ها را در بخش محصولات ديگر آكروز ميبينيد يك آنتن خوب كاملا حساب شده است و قيمتي در حد 4 الي 5 دلار دارد. بدترين و بي خاصيت ترين آنتن هاي خارجي همان آنتن هايي است كه روي گيرنده هاي ديجيتالي تلويزيون گذاشته اند!

البته راه ديگري را نيز  ميتوانيد ابداع كنيد و آن ينكه مودم را از طريق يك كابل يواس بي به رايانه متصل كرده و مودم را به بيرون از پنجره اتاق بچسبانيد و يا درست در وسط قاب پنچره فلزي محكم بكنيد ! ولي نبايد طول كابل بيش از نيم متر باشد چون ممكن است دايما دچار قطعي شويد.

در صفحه بعد فوايد مودم همراه را ميخوانيد! لطفا دكمه بزنيد.

بالاي صفحه

توصيف كامل مودم آكروز - نصب مودم - خريد اينترنتي - شماره حساب - فرم خريد - ديگر محصولات آكروز - مودمهاي همراه برگزيده-ارتباط با ما - درباره ما - پرسش و پاسخ - Woo Well Strong

Woo Well Strong-3g modem-usb cart-gsm modem-USB wireless modem-3G HSUPA USB Modem-GSM/GPRS/EDGE-modem-QULCOMM HSUPA
Free counter and web stats